Działalność Fundacji w pierwszym kwartale 2023

Przykładowa grafika do projektu Codzienna liturgia

W styczniu 2023 kontynuowaliśmy projekt Codzienna liturgia, w którym każdego dnia publikujemy na Facebooku i Instagramie informacje o przypadającym obchodzie według kalendarza liturgicznego właściwego dla Mszału rzymskiego z roku 1962.

Informacja ta składa się z nazwy obchodu, kolekty (czyli własnej modlitwy), informacji o używanym formularzu mszalnym, klasie obchodu czy kolorze szat. Głównym zaś elementem jest grafika zawierająca ilustrację związaną z obchodem liturgicznym — w miarę dostępności jest to miniatura z manuskryptu czy klasyczne malarstwo chrześcijańskie.

Przykładowa grafika do projektu Codzienna liturgia

Ważnym elementem naszej internetowej działalności jest projekt Wieści tradycji, w którym informujemy o ważnych lub ciekawych wydarzeniach związanych z szeroko pojętym tradycjonalizmem katolickim.

5 stycznia 2023 odbył się pogrzeb papieża Benedykta XVI, o czym informowaliśmy na Facebooku, zachęcając do śledzenia transmisji z obrzędów.

9 stycznia udostępniliśmy zdjęcia z pontyfikalnej Mszy requiem za zmarłego papieża, którą celebrował ks. abp Guido Pozzo w rzymskim kościele FSSP Trinità dei Pellegrini.

11 stycznia informowaliśmy o śmieci Georga kard. Pella i jego bardzo ważnych słowach dotyczących zachowania czystości tradycji apostolskiej.

Od połowy stycznia niemiecka strona summorum-pontificum.de publikowała serię nieoficjalnych informacji dotyczących rzekomych dalszych ograniczeń w celebrowaniu starej liturgii przez Watykan. Jako jedni z pierwszych informowaliśmy o tym polskich czytelników. Opublikowaliśmy także zaprzeczenie ww. informacją ze strony popularnej strony Rorate Caeli.

18 stycznia przekazaliśmy informację o wydaleniu przez Zgromadzenie Salezjańskie znanego w polskich kręgach tradycjonalistycznych kapłana – ks. Jacka Bałembę, który związał się z ruchem bp. Richarda Williamsona.

20 stycznia informowaliśmy o kolejnym requiem pontyfikalnym w Rzymie: tym razem za duszę śp. kard. Pella modlił się Raymond kard. Burke w rzymskiej bazylice śś. Kelsosa (Celsusa) i Juliana.

25 stycznia opublikowaliśmy informację, że dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce – Salvatore Pennacchio — został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej, a co za tym idzie zakończy swoją misję w Polsce.

30 stycznia udostępniliśmy ciekawe zdjęcia przedstawiającą celebracje starej liturgii w Merrillville w Indianie (USA), gdzie księża Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana celebrują Starą Mszę w kościele NMP Częstochowskiej.

21 lutego cieszyliśmy się ze święceń subdiakonatu udzielonych według starego pontyfikału dla seminarzystów FSSP w Wigratzbad i Denton.

Tego samego dnia częściowo potwierdziły się plotki o dalszych ograniczeniach starej liturgii, gdyż opublikowano ustalenia rescriptum ex audentia, które uzyskał prefekt Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – Artur kard. Roche na audiencji u Franciszka. Decyzja ta uzupełniała część niejasności motu proprio Traditionis Custodes.

Informację tę od nas udostępniono ponad 100 razy i wywołała ona dyskusję na ponad 120 komentarzy.

1 marca informowaliśmy o święceniach diakonatu w starym rycie dla Administratury apostolskiej św. Jana Marii Vianneya w Brazylii

12 marca świętowaliśmy święto św. Grzegorza – naszego Patrona.

21 marca dzieliliśmy się radością z pobłogosławienia nowych stacji drogi krzyżowej i Mszy coram episcopo abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskim duszpasterstwie.

Od 14 marca 2023 rozpoczęliśmy wyprzedaż wielu rzeczy, która okazała się niepotrzebna dla dalszej działalności Fundacji, a znalazła swoje nowe miejsce w duszpasterstwach tradycji w naszym kraju oraz wśród wiernych.

Wyprzedaż była ściśle związana z naszą przeprowadzką, a więc opuszczeniem lokalu przy ul. ks. Ignacego Skorupki 4 lok. 4 wraz z końcem marca 2023.

komoda na ornaty

Jeśli nasza działalność jest dla Ciebie ważna, zachęcamy do wsparcia naszej Fundacji darowizną na Zrzutka.pl lub tradycyjnym przelewem.