Październikowe Tradycyjne Śpiewanie – relacja

Przedstawiamy relację jednej z uczestniczek naszego Tradycyjnego Śpiewania.

W sobotę 13 października uczestniczyłam w Tradycyjnym Śpiewaniu zorganizowanym po raz drugi przez Fundację św. Grzegorza Wielkiego. Spotkaliśmy się o godzinie 18.00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie w grupie kilkudziesięciu osób, aby zaśpiewać a capella pięć pieśni maryjnych. Na miejscu czekały specjalnie na tę okazję wydrukowane śpiewniki z tekstami utworów, co każdemu ułatwiło aktywny udział  w wydarzeniu i pochylenie się nad głęboką treścią tychże utworów. Większość pieśni miała średnio po siedem zwrotek. Wśród śpiewających dominowały wyraźne i wprawione męskie głosy. Wykonanie wszystkich utworów zajęło nam około 45 minut. Po zakończeniu Tradycyjnego Śpiewania miało miejsce Nabożeństwo Różańcowe.

Cieszy mnie, że organizatorzy dobrali akurat taki repertuar i sposób wykonania tzw. głosem otwartym. Mam tu na myśli szczególnie cztery pieśni polskie, których wyjątkowym brzmieniem zachwyciłam się już jakiś czas temu słuchając wykonania Kapeli Brodów z płyty Pieśni maryjne.

Myślę, że tego typu wydarzenia zachęcają do wspólnego spotkania się w szerszym gronie i śpiewania pobożnych pieśni dla większej chwały Bożej, w sposób, jaki każdy potrafi. Prowokują również do poznania mniej znanych utworów i melodii, czyli tym samym bogactwa polskiej katolickiej kultury.

Czekam na kolejne Tradycyjne Śpiewanie.
Joanna

 

Dziękujemy i do zobaczenia w listopadzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *