Notatnik „Dzięki Ci, Panie”

W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Rachunek sumienia wielu osobom kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, z przypominaniem sobie tych rzeczy, o których woleliby zapomnieć. Bardzo trudno jest usiąść w Bożej obecności w celu uświadomienia sobie popełnionych grzechów. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Wszyscy wolimy przechowywać w swojej pamięci wspomnienia przyjemnych wydarzeń, miłych rozmów, pozytywnych emocji, duchowych uniesień. Rachunek sumienia to jednak coś więcej niż tylko bilans poniesionych porażek. On prowadzi do czegoś znacznie ważniejszego – do sakramentu pokuty i pojednania.

Po spowiedzi często odczuwamy radość, czujemy się wolni, jesteśmy pełni łaski i sił do walki z naszymi słabościami. Klękamy do modlitwy i dziękujemy Panu Bogu za Jego miłość, za sakrament pokuty, za kapłanów. To dziękczynienie przychodzi nam wtedy bardzo łatwo, niejako naturalnie. A gdyby tak od niego zacząć rachunek sumienia?

Święty Ignacy Loyola w Ćwiczeniach duchownych zachęca do tego, aby każdy rachunek sumienia rozpoczynać od dziękczynienia. Aby zanim zaczniemy sobie przypominać grzechy przywołać te chwile, w których coś nam się udało, odczuliśmy realne działanie łaski Bożej i za to wszystko Bogu Ojcu podziękować. Pozwala to nam zobaczyć, że Bóg naprawdę w naszym życiu działa, że jest z nami w każdej chwili i chce dla nas dobra. I dopiero z tą świadomością przystąpić do właściwego rachunku sumienia. Z przekonaniem, że Bóg był przy nas, gdy grzeszyliśmy. Nie wyparł się nas, nie odwrócił plecami, nie zawstydził. Był wtedy i czeka teraz aż się do Niego zwrócimy w modlitwie i sakramencie pokuty.

Przygotowany przez nas notatnik Dzięki Ci, Panie ma wam w tym wszystkim pomóc. Znajdziecie w nim miejsce, w którym codziennie będziecie mogli wypisać rzeczy i sytuacje, za które chcecie Panu Bogu podziękować. Poza tym w notatniku jest pole na przemyślenia, refleksje, modlitwy, notatki czy plan dnia.

Mamy głęboką nadzieję, że notatnik Dzięki Ci, Panie stanie się dla was narzędziem, które przekona o potędze dziękczynienia.

Zapraszamy do sklepu Fundacji!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”13″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”40″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *